Foredrag efterår 2019

August - september

Dato

Sted

Arrangør

Tema

20.8.2019 kl. 14.30-16

Hadsten Sognegård,

Kirkevej 5,

Hadsten.

Hadsten Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

30.8.2019 kl. 14-16

Dyrup Kirkes Ældre Café, Tranehøjen 1, Dyrup 5250  Odense S

Dyrup Kirkes Ældre Café 

Min farmor og de andre faldne kvinder

4.9.2019 kl. 14.30

Hans Tausens Kirke
Rugårdsvej 62, Odense

Onsdagscaféen

Min farmor og de andre faldne kvinder

5.9.2019 kl. 14

NNF,

Østre Parkvej 2G,

Ringsted 

Seniorklub, FOA Sjælland

Min farmor og de andre faldne kvinder

8.9.2019 kl. 14.30

Granly, Assens

Ældre Sagen Assens

Årets Højtider

11.9.2019 kl. 19.30

Ringsted Sognehus

Klostervænget 2 A
Ringsted

Ringsted Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

16.9.2019 kl. 14-16

Sorgenfri Kirkes sognegård, Hummeltoften 1,

2830 Virum

FOF København

Min farmor og de andre faldne kvinder

18.9.2019 kl. 19

Purhus-Hallens cafeterie, Bakkevænget 12,

8990 Fårup     

Ældre Sagen Purhus 

Min farmor og de andre faldne kvinder

24.9.2019 kl. 14.30-16.30

Grævlingeløkken,

Grævlingløkken 21,

5210  Odense NV

OK Klubben Korup

Min farmor og de andre faldne kvinder

25..9.2019 kl. 14-16

Tilst Sognegård;

Havkærvej 9,

Tilst

Tilst Kirke

Danske kriminalsager fra 1800-tallet

29.9.2019 kl. 14-16

Ørsted Bibliotek,

Rougsøvej 73, Ørsted 

Folkeuniversitetet i Rougsø

Storsvindlere, mordere og forbryderbander 1900-1980

Oktober

Dato

Sted

Arrangør

Tema

1.10 2019 kl. 19-21

Søstrup Kirke, Sasserupvej 19, 4300  Holbæk

Søstrup Kirke 

Min farmor og de andre faldne kvinder

2.10.2019 kl. 19

Skaarup

Stationsvej 10,

Skaarup

Skaarup Pensionistforening

Deporteret til Sprogø og Livø

3.10.2019 kl 19

Medborgerhuset i Liehme,

Ålbækvej 16A, Spøttrup

Spøttrup Aftenskole     

Olsen Bandens Overmænd

7. 10.2019 kl. 19.30

Gjesing Kirkes mødelokaler,

Ulvevej 110, Gjesing,

6715 Esbjerg N

Gjesing Foredragsforening

Min farmor og de andre faldne kvinder

9.10.2019 kl.  10.30-12

Ryslinge Forsamlingshus, Graabjergvej 16,

Ryslinge

Landøkonomisk Selskabs Husholdningskreds

Min Farmor og de andre faldne kvinder

21.10.2019 kl. 19

Vrå Bibliotek, Sdr. Vråvej 1, Vrå

Hjørring Bibliotekerne

Banditter i habitter

22.10.2019 kl. 19

Sindal Bibliotek,

Torvegade 15,

Sindal

Hjørring Bibliotekerne

Deporteret til Sprogø og Livø

24.10.2019 kl. 19.30-22

Snedsted Sognegård,

Snedstedvej 97,

7752  Snedsted

Snedsted Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

28.10.2019 kl 13-15 

Rødovre

AOF

Den nye kristne jul

29.10.2019 kl 13-15 

Rødovre

AOF

Den nye kristne jul

30.10.2019 kl 13-15 

Rødovre

AOF

Den nye kristne jul

31.10.2019 kl. 19-21

Rosengårdcentret
Savværksvej 9, Oue,

Hobro

Oue Idræt og Kultur

Min farmor og de andre faldne kvinder

November - december

Dato

Sted

Arrangør

Tema

4.11.2019 kl. 9-12

Aktivcentret Egevangsvej 1 A, Ullerslev

Ullerslev Seniorhøjskole

Min farmor og de andre faldne kvinder

5.11.2019 kl. 14-16

Nustrup Kirke

Kirkepladsen 6, Nustrup

Nustrup Sogns Tirsdagsklub

Den nye kristne jul

6.11.2019 kl. 14-16

Birkebo Plejecenter, festsalen, Vestbirkvej 3,

Østbirk

Østbirk og Omegns Pensionistforening

Min farmor og de andre faldne kvinder

7.11.2019 kl. 19.30

Nørre Broby Præstegård, Præstegårdsallé 2, Nørre Broby 

Nørre Broby Kirke   

Min farmor og de andre faldne kvinder

11.11..2019 kl. 10-12


Seniorhuset,

Toldbodgade 5,

Odense

Mødestedet

Fynske mordere og kæltringer

13.11.2019 kl. 15-17.30

Tobaksgaarden, Tobaksgården 7, Assens

LOF Vestfyn   

Deporteret til Sprogø og Livø

14.11.2019 kl. 19-21.30

Brobyværk Kro, Marsk Billesvej 15, Brobyværk

LOF Faarborg Midtfyn

Min farmor og de andre faldne kvinder

15.11.2019 kl. 13-15.30

Grønnegårds Kasserne, Smedjen.

Grønnegade 10, Næstved

AOF Næstved og Susålandet

Deporteret til Sprogø og Livø

18.11.2019 kl. 14-16

Lindøalléen 47, Munkebo

Munkebo Seniorhøjskole

Min farmor og de andre faldne kvinder

19.11.2019 kl. 13.30

Østergade 1, Hvalsø

Senior- og humørklubben i Lejre Kommune

Min farmor og de andre faldne kvinder

20.11.2019 kl. 19.30

Kirken eller i sognegården Morten Reenbergs Gård

Stege Menighedsråd

Den nye kristne jul

22.11.2019 kl. 14-16

Johannes Døbers Kirke, Trekronergade 12,

Valby

Menighedsplejen

Min farmor og de andre faldne kvinder

27.11.2019 kl. 14

Brabrand Sognehus,

Engdalsvej 1, Brabrand

Brabrand Kirke 

Den kristne danske familiejul

29.11.2019 kl. 9.30

Den gamle kro i Gråsten

FOF Sønderborg

Den nye kristne jul

2.12.2019 kl. 19-21.15

Plejecenter Toftegården

Nygade 2

9632  Møldrup

Ældre Sagen Møldrup

Den nye kristne jul

4.12.2019 kl. 14.30-16.30

Soderup konfirmandstue, Soderup Kirkevej 10, 4340  Tølløse

Soderup Kirke

Bliv klogere på de danske højtider

11.12.2019 kl. 14-16

Aktivitetshuset Kvisten,

Hovedgaden 2, 1. sal, grå elevator, 6621 Gesten

Brugerrådet

Storsvindlere, mordere og forbryderbander i Danmark 1900-1980

13-12-2019 kl. 14 

Stilling Sognegård

Stilling Kirke

Den nye kristne jul

FOREDRAG 2020

Dato

Sted

Arrangør

Tema

7.1.2020 kl. 14.40

Pakhuset, Sct. Mikkels Kirke

Rosengade 4, Slagelse

Sct. Mikkels Kirke 

Min farmor og de andre faldne kvinder

13.1.2020 kl. 10-12

Seniorhuset, Toldbodgade 5, Odense

Mødestedet

Krimiforedrag

4.2.2020 kl. 19-22

Aktivitetscenter Struer,

Skolegade 5A,

Struer

Familie & Samfund 

Bremdal/Struer

Min farmor og de andre faldne kvinder

5.2.2020  kl. 14.15-16.15

Plejehjemmet Falkenberg, på torvet ved caféen,

Falkenbergvej 30A, 3140  Ålsgårde

Onsdagsklubben, FOF NORD

Deporteret til Livø og Sprogø

10.2.2020 kl. 14-16 

Syv Sognegård,

Kirkevejen 6, Kirke Syv,

Viby Sjælland

Ældre Sagen Ramsø

Rovmordere, tyveknægte og forbryderbander i Danmark 1900 - 1980

11.2.2020 kl. 13.30-15.30

Værestedet, Birkebjerg Allé 7-9, Næstved

AOF Næstved og Susålandet

Min farmor og de andre faldne kvinder

12..2.2020 kl. 14.30-16.30 

Løkken Sognegård,

Præstevangen 2,

Løkken

Hyggeeftermiddagsklubben,

Løkken Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

19.2.2020 kl. 14-16

KU.BE biblioteket

Dirch Passers Allé 4, Frederiksberg

Den Gule Kulturcafé

Min farmor og de andre faldne kvinder

20.2.2020 kl. 14-16.15

FrederiksborgCentrets restaurant, Milnersvej 39, 1. sal

Hillerød

OK Klubben Hillerød

Min farmor og de andre faldne kvinder

26.2.2020 kl. 14-16

Roskilde

FOF Midtsjælland

Deporteret til Sprogø og Livø

4.3.2020 kl. 14-16

Ørbækvej 916 A,

Ferritslev

Ferritslev Fritidshus

Deporteret til Sprogø og Livø

11.3.2020 kl. 15-17

Arena Skolen,

Gersager Allé 1,

Greve

Ældre Sagen Greve

Deporteret til Sprogø og Livø

19.3.2020 kl. 19-21

Åpark Centret Løvenørnsgade 21 Horsens

Horsensegnens Slægtsforskere

Min farmor og de andre faldne kvinder

20.3.2020  kl. 11.00

Byens Hus, Egedalsvej 2

Egedal, Kokkedal

Herreværelset

Ældre Sagen Fredensborg     

Banditter i habitter

19.5.2020 kl. 14-16

Solrød Strandkirke,

Mosevej 1,

Solrød Strand

Solrød Menighedsråd

Min farmor og de andre faldne kvinder

2.11.2019 kl. 10-12

Seniorhuset, Toldbodgade 5, Odense

Mødestedet

Krimiforedrag

3.11.2020 kl. 14-16

Aktivitetscentret Stenhusbakken, Stenhusvej 21,

Holbæk

Ældre Sagen Holbæk Jernløse

Min farmor og de andre faldne kvinder

4.11.2020 kl. 14-16

Korsvejskirken,

Sirgræsvej 81,

Kastrup

Korsvejskirken

Min farmor og de andre faldne kvinder