Januar
Dato | Sted | Arrangør | Tema |
8.1.2019 kl. 14 | Skovshoved Kirke, Krøyersvej 1, 2900 Klampenborg | Skovshoved Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
14.1.2019 kl. 9 | Toldbodgade 5, Odense | Seniorhus Odense Mødestedet | Min farmor og de andre faldne kvinder |
15.1.2019 kl. 14.30 | Ribegade 74, Esbjerg | Grundtvigskirken | Årets gang |
16.1.2019 kl. 19 | Brædstrup Bibliotek Niels Vongesvej 8 Brædstrup | DOF Brædstrup Aftenskole | Storsvindlere, mordere og forbryderbander i Danmark 1900 – 1980 |
21.1.2019 kl. 14.30 | Hjallesegade 25, Odense S | Hjallese Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
22.1.2019 kl. 14-16 | Jakobskirken, Astersvej 11, Roskilde | Seniorklubben ved Jakobskirken | Min farmor og de andre faldne kvinder |
24.1.2019 kl. 19.30 | Otterup Menighedshus Bakkevej 2A, Otterup | Otterup Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
28.1.2019 kl. 13 | Fælleshuset, Nørrelunden 70, Højby | Højby Seniorforening | Min farmor og de andre faldne kvinder |
29.1.2019 kl. 19.30 | Gedved Bibliotek Egebjergvej 1, Gedved | Gedved Bibliotek | Min farmor og de andre faldne kvinder |
31.1.2019 kl. 19 | Brande Bibliotek Centerparken 2 Brande | Ikast-Brande Bibliotek | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Februar
Dato | Sted | Arrangør | Tema |
5.2.2019 kl. 9-12 | Kulturhus Fjorden, Regnar Langesvej 1, Kerteminde | Seniorhøjskolen Kerteminde | Min farmor og de andre faldne kvinder |
8.2.2019 kl. 10 -12 | Fredagscafé i Ansgars Kirke | Ansgars Kirke, Odense | Min farmor og de andre faldne kvinder |
13.2.2019 kl. 19.30 | Ulsted konfirmandstue, Houvej 196, Ulsted, Hals | Ulsted Kirke | Storsvindlere, mordere og forbryderbander i Danmark 1900 – 1980 |
17.2.2019 kl. 12 | Aktivitets- og frivilligcenter, Solrød Center 85, Solrød Strand | Ældre Sagen Solrød | Min farmor og de andre faldne kvinder |
18.2.2019 kl. 19 | Biblioteket, Centervejen 91, Asnæs
| Dragsholm Lokalhistoriske Forening | Min farmor og de andre faldne kvinder |
19.2.2019 kl. 10-12 | Vesterbro 120 1. sal, Odense | FOA’s Seniorklub | Min farmor og de andre faldne kvinder |
19.2.2019 kl. 19.30-21.30 | Sognehuset, Sønder Vissing, Gl. Ryevej 11, Sdr. Vissing, Brædstrup | Sdr. Vissing Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
20.2.2019 kl. 19.30 | CSV Randers (Hald gamle skole), Salbakken 7, Hald, 8983 Gjerlev. | DOF Nørhald Aftenskole | Rovmordere, tyveknægte og forbryderbander i 1800-tallet |
21.2.2019 kl. 9.30 | Fjordparkens Aktivitetscenter, Holmelunden 10, 6950 Ringkøbing. | Ældre Sagen Ringkøbing-Holmsland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
24.2.2019 kl. 14 |
Gørlevhallens restaurant Slagelsevej 29, Gørlev
| Ældre Sagen Gørlev | Min farmor og de andre faldne kvinder |
25.2.2019 kl. 15-17 | Den Bette Skole, Elkærvej 2, Skelund | Folkeuniversitetet | Storsvindlere, mordere og forbryderbander i Danmark 1900-1980 |
27.2.2019 kl. 14.30 | Præstegården, Konfirmandstuen, Nørregade 97, Ejby | Aktivitetsudvalget Ejby Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
28.2.21019 kl. 9.45 | Loen i Rødovregård, Kirkesvinget 1, Rødovre | Ældre Sagen Rødovre | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Marts
Dato | Sted | Arrangør | Tema |
6.3.2019 kl. 14 | Sallingvej 90, Vanløse, 2720 København | Adventskirken Seniorcafeen | Min farmor og de andre faldne kvinder |
7.3.2019 kl. 19 | Bystævnet 4, Lystrup | Lystrup Bibliotek | Storsvindlere, mordere og forbryderbander i Danmark 1900-1980 |
8.3.2019 kl. 11 | Sundhedscenter Fryd kantinen Mylius Erichsensvej 1 9210 Aalborg SØ | AOF Nord | Min farmor og de andre faldne kvinder |
9. 3.2019 | Højskoledag | Nr. Nebel Sogn | Min farmor og de andre faldne kvinder |
13.3.2019 kl. 14 | Hvirringvej 66, 8762 Flemming | Hvirring Præstegård | Min farmor og de andre faldne kvinder |
14.3.2019 kl. 18.30 | Søvind Bibliotek Ravnebjerget 12, Søvind, Horsens | Biblioteksbrugernævnet og Søvind Bibliotek | Min farmor og de andre faldne kvinder |
18.3.2019 kl. 14 | Stormarkskirken Nakskov, Ringvejen 64, Nakskov | Stormarkskirken Nakskov | Min farmor og de andre faldne kvinder |
19.3.2019 kl. 10 | Højskoleformiddag Tøjhuset, Gothersgade 34, Frdericia
| AOF Sydjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
20.3.2019 kl. 13.30 | Oasen, Brogade 5, Bjerringbro | LOF og andre foreninger | Min farmor og de andre faldne kvinder |
21.3.2019 kl. 17.30 | Café Fiehn, Pakhustorvet 4, Sindal | Ældre Sagen Sindal | Min farmor og de andre faldne kvinder |
28.3.2019 kl. 10-12 | Seniorhøjskole Thyborøn Fritidscenter | FOF Nordvestjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
28.3.2019 kl. 13-15 | Seniorhøjskole Tangsø Centret Bæksmarkbro | FOF Nordvestjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
28.3.2019 kl. 18.30 | Sognehuset i Mou | Menighedsrådet | Min farmor og de andre faldne kvinder |
29.3.2019 kl. 10-12 | Seniorhøjskole Laden, Holstebro | FOF Nordvestjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
April, maj og juni
Dato | Sted | Arrangør | Tema |
3.4.2019 kl. 15 | Ringe Bibliotek | Midtfyns Senior60+ | Min farmor og de andre faldne kvinder |
10.4.2019 kl. 19.30 | Centrovice | Familie og landbrug | Min farmor og de andre faldne kvinder |
11. 4.2019 kl. 14-16 | Domus Ved Sønderåen 1, Vejle | Ældre Sagen Vejle | Min farmor og de andre faldne kvinder |
25.4.2019 kl. 19 | Juelsminde Bibliotek Wedelsgade 1 Juelsminde | Folkeuniversitetet i Hedensted | Min farmor og de andre faldne kvinder |
15.5.2019 kl. 13.30-16 | Ringparken Nordre Ringvej 9 K Ryomgaard | Menighedsrådet Ryomgaard | Min farmor og de andre faldne kvinder |
23.5.2019 kl. 10-12 | Trige Sognegård, Lergravvej 2a, Trige | Trige Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
29.5.2019 kl. 15-17.30 | Herfølge Sognegård, Kirkepladsen 1, Herfølge | Herfølge Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
17.6.2019 kl. 10 | Syv Sognegård, Skolevej 17, Viby Sjælland | Roskilde Oplysningsforbund | Min farmor og de andre faldne kvinder |
August - september
Dato | Sted | Arrangør | Tema |
20.8.2019 kl. 14.30-16 | Hadsten Sognegård, Kirkevej 5, Hadsten. | Hadsten Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
30.8.2019 kl. 14-16 | Dyrup Kirkes Ældre Café, Tranehøjen 1, Dyrup 5250 Odense S | Dyrup Kirkes Ældre Café | Min farmor og de andre faldne kvinder |
4.9.2019 kl. 14.30 | Hans Tausens Kirke | Onsdagscaféen | Min farmor og de andre faldne kvinder |
5.9.2019 kl. 14 | NNF, Østre Parkvej 2G, Ringsted | Seniorklub, FOA Sjælland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
8.9.2019 kl. 14.30 | Granly, Assens | Ældre Sagen Assens | Årets Højtider |
11.9.2019 kl. 19.30 | Ringsted Sognehus Klostervænget 2 A | Ringsted Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
16.9.2019 kl. 14-16 | Sorgenfri Kirkes sognegård, Hummeltoften 1, 2830 Virum | FOF København | Min farmor og de andre faldne kvinder |
18.9.2019 kl. 19 | Purhus-Hallens cafeterie, Bakkevænget 12, 8990 Fårup | Ældre Sagen Purhus | Min farmor og de andre faldne kvinder |
24.9.2019 kl. 14.30-16.30 | Grævlingeløkken, Grævlingløkken 21, 5210 Odense NV | OK Klubben Korup | Min farmor og de andre faldne kvinder |
25..9.2019 kl. 14-16 | Tilst Sognegård; Havkærvej 9, Tilst | Tilst Kirke | Danske kriminalsager fra 1800-tallet |
29.9.2019 kl. 14-16 | Ørsted Bibliotek, Rougsøvej 73, Ørsted | Folkeuniversitetet i Rougsø | Storsvindlere, mordere og forbryderbander 1900-1980 |
Oktober
Dato | Sted | Arrangør | Tema |
1.10 2019 kl. 19-21 | Søstrup Kirke, Sasserupvej 19, 4300 Holbæk | Søstrup Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
2.10.2019 kl. 19 | Skaarup Stationsvej 10, Skaarup | Skaarup Pensionistforening | Min farmor og de andre faldne kvinder |
3.10.2019 kl 19 | Medborgerhuset i Liehme, Ålbækvej 16A, Spøttrup | Spøttrup Aftenskole | Olsen Bandens Overmænd |
7. 10.2019 kl. 19.30 | Gjesing Kirkes mødelokaler, Ulvevej 110, Gjesing, 6715 Esbjerg N | Gjesing Foredragsforening | Min farmor og de andre faldne kvinder |
9.10.2019 kl. 10.30-12 | Ryslinge Forsamlingshus, Graabjergvej 16, Ryslinge | Landøkonomisk Selskabs Husholdningskreds | Min Farmor og de andre faldne kvinder |
21.10.2019 kl. 19 | Vrå Bibliotek, Sdr. Vråvej 1, Vrå | Hjørring Bibliotekerne | Banditter i habitter |
22.10.2019 kl. 19 | Sindal Bibliotek, Torvegade 15, Sindal | Hjørring Bibliotekerne | Deporteret til Sprogø og Livø |
24.10.2019 kl. 19.30-22 | Snedsted Sognegård, Snedstedvej 97, 7752 Snedsted | Snedsted Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
28.10.2019 kl 13-15 | Rødovre | AOF | Den nye kristne jul |
29.10.2019 kl 13-15 | Rødovre | AOF | Den nye kristne jul |
30.10.2019 kl 13-15 | Rødovre | AOF | Den nye kristne jul |
31.10.2019 kl. 19-21 | Rosengårdcentret Hobro | Oue Idræt og Kultur | Min farmor og de andre faldne kvinder |
November - december
Dato | Sted | Arrangør | Tema |
4.11.2019 kl. 13.30-16 | Aktivcentret Egevangsvej 1 A, Ullerslev | Ullerslev Seniorhøjskole | Min farmor og de andre faldne kvinder |
5.11.2019 kl. 14-16 | Nustrup Kirke Kirkepladsen 6, Nustrup | Nustrup Sogns Tirsdagsklub | Den nye kristne jul |
6.11.2019 kl. 14-16 | Birkebo Plejecenter, festsalen, Vestbirkvej 3, Østbirk | Østbirk og Omegns Pensionistforening | Min farmor og de andre faldne kvinder |
7.11.2019 kl. 19.30 | Nørre Broby Præstegård, Præstegårdsallé 2, Nørre Broby | Nørre Broby Kirke | Min farmor og de andre faldne kvinder |
11.11..2019 kl. 10-12 | Seniorhuset, Toldbodgade 5, Odense | Mødestedet | Fynske mordere og kæltringer |
13.11.2019 kl. 15-17.30 | Tobaksgaarden, Tobaksgården 7, Assens | LOF Vestfyn | Deporteret til Sprogø og Livø |
14.11.2019 kl. 19-21.30 | Brobyværk Kro, Marsk Billesvej 15, Brobyværk | LOF Faarborg Midtfyn | Min farmor og de andre faldne kvinder |
15.11.2019 kl. 13-15.30 | Grønnegårds Kasserne, Smedjen. Grønnegade 10, Næstved | AOF Næstved og Susålandet | Deporteret til Sprogø og Livø |
18.11.2019 kl. 14-16 | Lindøalléen 47, Munkebo | Munkebo Seniorhøjskole | Min farmor og de andre faldne kvinder |
19.11.2019 kl. 13.30 | Østergade 1, Hvalsø | Senior- og humørklubben i Lejre Kommune | Min farmor og de andre faldne kvinder |
20.11.2019 kl. 19.30 | Kirken eller i sognegården Morten Reenbergs Gård | Stege Menighedsråd | Den nye kristne jul |
22.11.2019 kl. 14-16 | Johannes Døbers Kirke, Trekronergade 12, Valby | Menighedsplejen | Min farmor og de andre faldne kvinder |
27.11.2019 kl. 14 | Brabrand Sognehus, Engdalsvej 1, Brabrand | Brabrand Kirke | Den kristne danske familiejul |
29.11.2019 kl. 9.30 | Den gamle kro i Gråsten | FOF Sønderborg | Den nye kristne jul |
2.12.2019 kl. 19-21.15 | Plejecenter Toftegården Nygade 2 9632 Møldrup | Ældre Sagen Møldrup | Den nye kristne jul |
4.12.2019 kl. 14.30-16.30 | Soderup konfirmandstue, Soderup Kirkevej 10, 4340 Tølløse | Soderup Kirke | Bliv klogere på de danske højtider |
11.12.2019 kl. 14-16 | Aktivitetshuset Kvisten, Hovedgaden 2, 1. sal, grå elevator, 6621 Gesten | Brugerrådet | Storsvindlere, mordere og forbryderbander i Danmark 1900-1980 |
13-12-2019 kl. 14 | Stilling Sognegård | Stilling Kirke | Den nye kristne jul |