FOREDRAG FORÅR 2020

Januar 2020

Dato

Sted

Arrangør

Tema

7.1.2020 kl. 14.40

Pakhuset, Sct. Mikkels Kirke

Rosengade 4, Slagelse

Sct. Mikkels Kirke 

Min farmor og de andre faldne kvinder

8.1.2020 kl. 14.30

Hans Tausens Kirke, Rugårdsvej 62, Odense  

Onsdagscafeen

Bliv klogere på de danske højtider

14..1.2020 kl. 14-16

Østergades Forsamlingshus, Østergade 33,

Middelfart            

Tirsdagsklubben

Min farmor og de andre faldne kvinder

22.1.2020 kl. 19.30

Vivild Sognehus, Præstegårdsvej 1, Vivild,

Allingåbro

Menighedsrådet

Min farmor og de andre faldne kvinder

23.1.2020 kl 14.30

Skalkendrup Præstegård, Skalkendrupvej 2, Skalkendrup, Nyborg

Avnslev Ældreklub

Min farmor og de andre faldne kvinder

23.1.2020 kl. 19.30-21.30

Ikast Bibliotek,

Grønnegade 25,

Ikast

Ikast-Brande Bibliotek

Olsen Bandens Overmænd

Februar 2020

Dato

Sted

Arrangør

Tema

4.2.2020 kl. 19-22

Aktivitetscenter Struer,

Skolegade 5A,

Struer

Familie & Samfund 

Bremdal/Struer

Min farmor og de andre faldne kvinder

5.2.2020  kl. 14.15-16.15

Plejehjemmet Falkenberg, på torvet ved caféen,

Falkenbergvej 30A, 3140  Ålsgårde

Onsdagsklubben, FOF NORD

Deporteret til Livø og Sprogø

10.2.2020 kl. 14-16 

Syv Sognegård,

Skolevej 17,

Viby Sjælland

Ældre Sagen Ramsø

Rovmordere, tyveknægte og forbryderbander i Danmark 1900 - 1980

11.2.2020 kl. 13.30-15.30

Værestedet, Birkebjerg Allé 7-9, Næstved

AOF Næstved og Susålandet

Min farmor og de andre faldne kvinder

12..2.2020 kl. 14.30-16.30 

Løkken Sognegård,

Præstevangen 2,

Løkken

Hyggeeftermiddagsklubben,

Løkken Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

18.2.2020 kl. 19

Korsør Bibliotek,

Bernstensgade 3, 1. sal,

Korsør


Korsør Slægtshistorisk Forening


Min farmor og de andre faldne kvinder

19.2.2020 kl. 14-16

KU.BE biblioteket

Dirch Passers Allé 4, Frederiksberg

Den Gule Kulturcafé

Min farmor og de andre faldne kvinder

20.2.2020 kl. 14-16.15

FrederiksborgCentrets restaurant, Milnersvej 39, 1. sal

Hillerød

OK Klubben Hillerød

Min farmor og de andre faldne kvinder

26.2.2020 kl. 14-16

Café Florentz,

Algade 13,

Roskilde

FOF Midtsjælland

Deporteret til Sprogø og Livø

Marts 2020

Dato

Sted

Arrangør

Tema

2.3.2020 kl. 19.30

Bøtøvej 2,

Væggerløse

Højskolen Marielyst

Deporteret til Sprogø og Livø

4.3.2020 kl. 14-16

Ørbækvej 916 A,

Ferritslev

Ferritslev Fritidshus

Deporteret til Sprogø og Livø

4.3.2020 kl. 19

Pensionisternes hus. Skårup Stationsvej 10,

Skårup

Skårup Pensionistforening

Deporteret til Sprogø og Livø

9.3.2020 kl. 12.30

DGI Bygningen,

Helligkorsvej 3, Kildegårde,

Roskilde

FOA Seniorer Roskilde

Deporteret til Sprogø og Livø

11.3.2020 kl. 15-17

Arena Skolen,

Gersager Allé 1,

Greve

Ældre Sagen Greve

Deporteret til Sprogø og Livø

16.3..2019 kl. 14-16

Mogenstrup Menighedshus, Kirkeskovvej 6,

Mogenstrup

Fladså Vest Seniorer

Deporteret til Sprogø og Livø

18.3.2020 kl. 14

Tingbjerg Kirke,

Langhusvej 1, Tingbjerg,

Brønshøj

Tingbjerg Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

19.3.2020 kl. 19-21

Åpark Centret Løvenørnsgade 21 Horsens

Horsensegnens Slægtsforskere

Min farmor og de andre faldne kvinder

20.3.2020  kl. 11.00

Byens Hus, Egedalsvej 2

Egedal, Kokkedal

Herreværelset

Ældre Sagen Fredensborg     

21.3.2020  aften

Tarteletfest Helnæs Forsamlingshus,

Ryet 10,

Helnæs

Helnæs Forsamlingshus

Olsen Bandens Overmænd

25.3.2020  kl. 19

Allested Kirke,

Konfirmandstuen,

Østergade 102 A,

Allested.

Allested Kirke

Menighedsrådet


Deporteret til Sprogø og Livø

27.3.2020 kl. 17.30

Hoitel Aarup Kro

Bredgade

Aarup

Hotel Aarup Kroi

Bøffer, banditter og et godt glas rom

31.3.2020 kl. 14-16

HK Herning,

Vestergade 43,

Herning

HK Seniorer Herning Ikast Brande

Min farmor og de andre faldne kvinder

April - juni 2020

Dato

Sted

Arrangør

Tema

2.4.2020 kl. 13.30

Egegården

Egegårdsvej 3B,

Espergærde

OK Klubben Helsingør Nord & Syd

Deporteret til Sprogø og Livø

14.4.2020 kl. 19-21

Kultursalen,

Pillemarksvej 1

Tranebjerg

Samsø Bibliotek

Deporteret til Sprogø og Livø

15.4.2020 kl. 19-21 

Gladsaxe Hovedbibliotek, Lille Sal,  Søborg Hovedgade 220,

2860  Søborg

AOF Gladsaxe

Deporteret til Sprogø og Livø

27.4.2020 kl. 9.45-11.45

Vesterallé 9,

Aarhus C

Ældre Sagen Aarhus

Danske kriminalsager 1900-1980

28.4.2020 kl 14

Tirsdagsmøderne,

Tyrsted Sognehus,

Kirkevej 20, Tyrsted,

Horsens

Tyrsted Menighesråd 

Min farmor og de andre faldne kvinder

14.5.2020 kl. 14-16

”Kometen” (Medborgersalen), Hvidovrevej 280

Hvidovre

Ældre Sagen Hvidovre

Min farmor og de andre faldne kvinder

19.5.2020 kl. 14-16

Solrød Strandkirke,

Mosevej 1,

Solrød Strand

Solrød Menighedsråd

Min farmor og de andre faldne kvinder

22.6.2020 kl. 13-15

Seniorhøjskolen

Faxe

LOF Faxe

Deporteret til Sprogø og Livø

FOREDRAG EFTERÅR 2020

Dato

Sted

Arrangør

Tema

17..8.2019 kl. 11-13.30

Kulturpunktet, Loftet,

Øresundsvej 4 2. sal,

2300  Kbh. S

Foa/KLS Glostrup

Min farmor og de andre faldne kvinder

8.9.2020 kl. 19

Sydholmen 8, ind i gården og op ad udvendig trappe til 1. sal,

Avedøre,  Hvidovre

Sokkelund Slægtsforskere

Deporteret til Sprogø og Livø

13.9.2020 kl. 14-16

Lindegården,

Lindevej 1,

Billund

Ældre Sagen Billund

Deporteret til Sprogø og Livø

20.9.2020 kl. 13-17

Bredsten Kirke/sognehus 

Menighedsrådet og Ældre Sagen Bredsten

Min farmor og de andre faldne kvinder

7.10.2020 kl. 19

Rosengården 1, Hornslet

Ældre Sagen Rosenholm

Min farmor og de andre faldne kvinder

8.10.2020 kl. 19-21.30

Aktivitetshuset Skallen,

Møllergade 99,

Svendborg

Danske Slægtsforskere Sydfyn

Min farmor og de andre faldne kvinder

22.10.2020 kl. 10-12

Svenstrup Forsamlingshus, Nordborgvej 66,

6430 Nordborg

FOF Nordals Seniorhøjskole 

Deporteret til Sprogø og Livø

27.10.2020 kl. 14.30

Gundsølillevej 6,

Aagerup

Gundsølille og Omegns Seniorklub  

Deporteret til Sprogø og Livø

29.10.2020 kl. 14-16     

Christianskirkens sognegård,

Christian X’s Allé 122,

Kgs. Lyngby

Samfundshøjskolen

Deporteret til Sprogø og Livø

1.11.2020 kl. 14-16

Kernehuset Bellis,

Sygehusvej 7 st. tv.,

Skanderborg

Ældre Sagen Skanderborg

Deporteret til Sprogø og Livø

2.11.2019 kl. 10-12

Seniorhuset,

Toldbodgade 5,

Odense

Mødestedet

Krimiforedrag

3.11.2020 kl. 14-16

Aktivitetscentret Stenhusbakken, Stenhusvej 21,

Holbæk

Ældre Sagen Holbæk Jernløse

Min farmor og de andre faldne kvinder

4.11.2020 kl. 14-16

Korsvejskirken,

Sirgræsvej 81,

Kastrup

Korsvejskirken

Min farmor og de andre faldne kvinder

12.11.2020 kl. 14-16

OK-Klubben,

Ålegården 3,

Kolding

OK-Klubben Kolding

Banditter i Habitter

27.11.2020 kl. 14-16

Johannes Døbers Kirke,

Trekronergade 12,

Valby

Højskoleeftermiddag. Menighedsplejen

Den kristne, danske familiejul

FOREDRAG 2021

Dato

Sted

Arrangør

Tema

14.1.2021 kl. 14-16

Haslev Bibliotek,

Jernbanegade 62,

Haslev

Ældre Sagen Haslev


Min farmor og de andre faldne kvinder

26.1.2021 kl. 13.30

Carlsbergvej 4,

Stenløse

Ældre Sagen Stenløse

Fynske mordere og kæltringer

13.4.2021 kl. 19

Knudepunktet,

Kærhøjparken 19,

Vejen

Slægtsforskning Kongeaa

Deporteret til Sprogø og Livø