Mine kommende foredrag

Efterår 2022

MINE KOMMENDE FOREDRAG

Dato og tidspunkt

Sted

Arrangør

Tema

Torsdag 25. august, kl. 11

Lumby Sognegård,

H.C. Lumbyes Vej 40 B, Lumby

Frokostklubben ved Lumby Kirke

Fynske kriminalsager 

Onsdag 31. august, kl. 14-16

Brønderslev Hallerne, Knudsgade 15, Brønderslev

FOA Seniorerne Vendsyssel 

Deporteret til Sprogø og Livø 

Fredag 9. september, kl. 17.30

Hotel Aarup Kro, 

Bredgade 10, Aarup

Bestil billet på 6443 1013

Slyngler, sjusser og stegt flæsk


Mandag 12. september, kl. 19.15-21.15

Festsalen, Folkehuset Fuglebakken, Morten Eskesens Vej 2, 8210 Aarhus V

Slægtshistorisk Forening Aarhus

Kriminalsager fra 1800-tallet 

Gravrøvere, fattigbander og tyveriet af guldhornene

Onsdag 14. september, kl. 19-21.30

Nitivej 8, Frederiksberg

Slægtshistorisk Forening for Storkøbenhavn 

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag aften  16.. september, kl. 18

Fuglekildevej 85, Verninge

Verninge Forsamlingshus

Tapas og foredraget Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 21. september, kl. 10-11.30

Trige Sognegård, Lergravvej 2A, Trige 

Trige Kirkes Højskoleforening

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 21. september, kl. 19

Fjellerad Skole,  Hålsvej 4, Fjellerad Gistrup 

Den Nære Aftenskole/AOF Nordjylland

Deporteret til Sprogø og Livø

Aflyst       Fredag 23. september

Hotel Aarup Kro,


Hotel Aarup Kro

Slyngler, sjusser og stegt flæsk

Mandag 26. september, kl. 19

Højbjerg Bibliotek, Oddervej 74, Højbjerg

Højbjerg Bibliotek

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 28. september, kl. 17.30-21.00

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, Ferritslev 

Ferritslev Fritidshus 

Bøffer, banditter og et godt glas rom

Torsdag 29. september, kl. 19

Museumsvej 2B, Holstebro

Nordvestjysk Slægtshistorisk Forening

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 30. september, kl. 9.30-11.30

Biersted Aktivitetscenter, Stationsvej 51, Biersted, Aabybro

Aabybro Seniordaghøjskole v/AOF

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 6. oktober, kl. 14-16.14

Tommerup Forsamlingshus, Kirkebjerg 6, Tommerup

Danske Seniorer Tommerup Verninge Brylle

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 10. oktober, kl. 10

FGU Midtjylland, Granhøjvej 14, Silkeborg

FGU Midtjylland

Historien om halloween, allehelgensdag og andre højtider

Onsdag 12. oktober, kl. 14-16

Barrit Kultur- og Idrætscneter

Barrit-Vrigsted Seniorer

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 13, oktober, kl. 14-16

Strøby Præstegård, Præstegården 1, 4671  Strøby

Strøby Kirke

Banditter i Habitter

Tirsdag 25. oktober, kl. 14-16

Årslev Forsamlings- og Kulturhus, 

Bystævnet 13, Årslev

OK-Klubben Årslev 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 26. oktober, kl. 14-16

Sognehuset, Kirkevej 45 A, Nr. Aaby

Nr. Aaby Seniorskole

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 27. oktober, kl. 19.30 

Ullerslev Kultur- og Fritidscenter, Skolevej 2, Ullerslev 

Lokalhistorisk Arkiv og FOF Østfyn

Banditter i habitter

Lørdag 29. oktober , kl. 18

Tarteletfest

Helnæs Forsamlingshus, Ryet 10, Helnæs


Helnæs Forsamlingshus 

Skidtfolk, slyngler og sjufter 

(indslag i Tarteletfesten)

Mandag 31. oktober, kl. 14-16

Espergærde Bibliotek, K

løvermarken 12, Espergærde 

Ældre Sagen Helsingør

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 2. november, kl. 10-12

Slagelse Bibliotek, Mødesalen, Stenstuegade 3, Slagelse

Senior-Universet og 

AOF Sydvest Sjælland

Syremordet og skibssabotagen

Torsdag 3. november, kl. 14-16

Brohuset, Vejlebrovej 45, Ishøj

Ældre Sagen Ishøj

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 10. november, kl. 14-16

Vor Frue Kirke, Frue Kirke Stræde 10, Odense C

Torsdagscaféen 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 16. november, kl. 14-16

Mødestedet, Nygade 29, Grindsted

Danske Seniorer Grindsted

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 17. november, kl. 13.45-15.45 

Dansk Metal, A.D. Jørgensensvej 2, Haderslev

HK Seniorer Haderslev

Den kristne, danske familiejul

Mandag 21. november, kl. 19.39

Haastrup Forsamlingshus,

Bygaden 16, Haastrup 

Haastrup Foredragsforening 

Den kristne, danske familiejul

Onsdag 23. november, kl. 14-16

Rørup Borgerhus,

Gelstedvej 10, Grønnemose 

Dansk Blindesamfund, Rørup 

????? Foredrag 

Søndag 27. november, kl. 14-16 

Aktivitetscentret Fredenshjem, Fredensvej 3, Brørup

Ældre Sagen Brørup 

Deporteret til Sprogø og Livø

Mandag 28. november, kl. 14-16

Rotaryhuset, Odinsgade 14 A, Randers C

Ældre Sagen Randers

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag den 30. november, kl. 14.30

BHJ-Salen, Ahlmannsparken, Ahlefeldsvej 4, Gråsten

Ældre Sagen Gråsten (Foreningsforedrag) 

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 2. december, kl. 9-11.15

Brandbjerg Højskole, Brandbjergvej 12, 7300  Jelling

Brandbjerg Højskole

Den kristne, danske familiejul

Onsdag 7. december, kl. 10-12

Slagelse Bibliotek, Mødesalen, Stenstuegade 3, Slagele

Senior-Universet og AOF Sydvestsjælland

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 9. december, kl. 14.30-16.30 

Konfirmandstuen ved Dreslette Præstegård, Nørrelundsvej 4, Dreslette

Fredagsklubben

Den kristne, danske familiejul 

Tirsdag 13. december, kl. 14-16

Hermosagården, Bygaden 82, Brøndby Strand

Ældre Sagen Brøndby

Den kristne danske familiejul





Foredrag 2023

Dato og tidspunkt

Sted

Arrangør

Tema

Mandag 2. januar, kl. 14-16

Halskov Kirke, Birkemosevej 20, Halskov, Korsør 

Klub Kontakt 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 4. januar, kl. 10-12

Kirkesalen, Ny Kirkevej 14, Ølsted, Løsning 

Onsdagscaféen

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 12. januar, kl. 10-11.45

Højskoleformiddag i Jetsmark Sognegård, Bredgade 98, Pandrup

Aktivitetsudvalget ved Jetsmark Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 25. januar, kl. 17 

Tingbjerg Kirke, Langhusvej 1-3, Tingbjerg, Brønshøj 

Fyraftensforedrag, Tingbjerg Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 9. februar, kl.. 14-16


Ældre Sagen Haslev

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag  16. februar kl. 13.30-16.00

Festsalen, Margrethegården,  Dronning Sofiesvej 68, Roskilde

OK-Klubben Roskilde/AOF Roskilde og Gundsø

Gravrøvere, rovmordere og forbryderbander

Onsdag 22. februar, kl. 19-21

Kirkehuset, Borgergade 4, Thyregod

Thyregod og Vester Sogne

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 28. februar, kl. 19.30

Vindinge Skole, Vindingevej 221 A, Vindinge v. Roskilde

Vindinge KulturCenter, VKC

Bliv klogere på de danske højtider

Torsdag 2. marts, kl. 14-16

Svanninge Sognegård, Kirkegyden 3, Millinge 

Danske Seniorer Svanninge 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 27. marts, kl. 10

Valby Kulturhus, Valgårdsvej 4, Valby

HK Seniorklub


Mandag 17. april, kl. 10.30

Rødovregård, Kostalden, Kirkesvinget 1, Rødovre

HK Stat - Seniorklub

Rovmordere, bankrøvere og gemene platugler

Tirsdag 18. april, kl. 13.30-15.30

Munkebjerg Kirkes menighedssal, Østerbærksvej 87, 5230 Odense M

Højskolecaféen under Menighedsplejernes Aflastningstjeneste i Odense

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 24. april, kl. 14-16 

Espergærde Bibliotek, Kløvermarken 12, Espergærde 

Ældresagen Helsingør

Banditter i Habitter 

Tirsdag 2. maj, kl. 13.30-15.30

HEP-huset, Carlsbergvej 4, Stenløse

Ældre Sagen Stenløse

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 11. september, kl. 19

Kirkehuset, Kirkegade 22, Grindsted

Grindsted Kirke

Min farmor og de andre faldne kvinder

Fredag 3. november, kl. 13

Reservation køge 



Tirsdag 28. november, kl. 14.30-16.30

Gundsø Omsorgscenter,

Gundsølillevej 6,  Ågerup,  Roskilde

Ågerup og Omegns Seniorklub

Den kristne, danske familiejul