Mine kommende foredrag

MINE KOMMENDE FOREDRAG

Efterår 2021

Dato og tidspunkt

Sted

Arrangør

Tema

Udsat

Mandag 30. august, kl.  14-16

Medborgerhuset Gubben,

Nørregade 11 B, Hundested

Ældresagen Hundested

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 31. august, kl. 14-16

Solrød Strandkirke,

Mosevej 1, Solrød Strand

Solrød Menighedsråd

Min farmor og de andre faldne kvinder

Søndag 5. september, kl. 14-16

Kernehuset Bellis, Sygehusvej 7, st. tv., Skanderborg

Ældre Sagen Skanderborg

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 14. september, kl. 13-15

Fagoreningshuset, Jægervej 12, Skive 

Hk Seniorklub Skive

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 15. september, kl. 13.30-16

FOA Fag og Arbejde, Ådalsparken 2, Frederikssund

FOA Seniorer Frederikssund

Min farmor og de andre faldne kvinder 

Torsdag 16. september, kl. 19.30

Ensted Sogns Forsamlingshus, Dybkærvej 1, Stubbæk, Aabenraa

Ensted Foredragsforening

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 21. september, kl. 14-16

Hermossagård, Bygaden 82, Brøndby

Ældre Sagen Brøndby

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 23. september, kl. 13.30

Egegården

Egegårdsvej 3B,

Espergærde

OK Klubben Helsingør Nord & Syd

Deporteret til Sprogø og Livø

Mandag 27. september, kl. 9.45-12.15

AOF Hvidovre, Hvidovrevej 438  1, Hvidovre

Seniorhøjskolen/AOF Hvidovre

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 30. september, kl. 18.30-20.30

Fredericia Bibliotek, Prinsessegade 27, 3. sal, Fredericia

Fredericia Debatfourm

Deporteret til Sprogø og Livø

Mandag 4. oktober, kl. 19-20.30 

Cafémødelokalet, Magion Biblioteket, Tinghusgade 15, Grindsted

Billundbibliotekerne

Min farmor og de andre faldne kvinder 

Onsdag 6. oktober, kl. 14-16

Kulturhus Syd,

Hovmarken 7, Helsingør

Ældre Sagen Helsingør

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 7. oktober, kl. 14-16

HK-Huset, Vestervangsvej 6, Viborg

HK-Seniorklubben Viborg via Foreningsforedrag, FOF Aarhus

Storsvindlere, mordere og forbryderbander i Danmark 1900-1960

Mandag 11. oktober, kl. 15.-16.45

Glostrup Bibliotek, Kildevældets Allé 5, Glostrup

Hyggeklubben v. FOF Københavns Omegne

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 12. oktober, kl. 18.30 

Hotel Aarup Kro

Sct. Georgs Gildet Aarup

Den kristne, danske familiejul

Onsdag 13. oktober, kl. 14

Skærbækcentret, Storegade 46, Skærbæk

Ældre Sagen Løgumkloster - Bredebro - Skærbæk

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 14. oktober, kl. 14-16

”Kometen” (Medborgersalen), Hvidovrevej 280

Hvidovre

Ældre Sagen Hvidovre

Min farmor og de andre faldne kvinder

Søndag 24. oktober, kl. 14-16

Hjedding Kro, Storegade 19, Ølgod

Ældre Sagen Ølgod

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 26. oktober, kl. 14.30-16.30

Kulturcenteret, Poppel Allé 12, Høje Taastrup 

OK-Klubben Høje Taastrup

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 27. oktober, kl. 19-21

Østre Skole, Kronborgvej 26, Thisted

Danske Slægtsforskere Thisted/Folkeuniversitetet Thisted

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 29. oktober, kl. 17

Hotel Aarup Kro

Udsolgt 

Bøffer, banditter og et godt glas rom

Tirsdag 2. november , kl. 10.30-13

Klosterkirken , Havneallé 12A, Horsens

Højskoleformiddage, FOF Sydøstjylland

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 3. november, kl. 10.30-13

Sønderbro Sognehus,

Bygholm Parkvej 1, Horsens

Højskoleformiddage. FOF Sydøstjylland

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 3. november, kl. 19-21

Konfirmandstuen, Østergade 102, Allested

Allested Menighedsråd

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 4. november, kl. 10.30-13

Vor Frelsers Kirke, Kippervig 2, Horsens

Højskoleformiddage. FOF Sydøstjylland

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 10. november, kl. 14

FOA, Japanvej 2, Slagelse

Seniorklubben Foa Slagelse

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 11. november, kl. 9.30-11.30

Loen i Rødovregård, Kirkesvinget 1, Rødovre 

Ældre Sagen Rødovre 

Olsen Bandens Overmænd

Torsdag 11. november, kl. 19-21

AL-Huset, Skolegade 5, Kjellerup

Ældre Sagen Kjellerup

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 12. november, kl. 17-

Hotel Aarup Kro

Udsolgt

Bøffer, banditter og et godt glas rom

Søndag 14. november, kl. 14-16

Aktivitetscenter Bavnehøj, Bavnehøj 19, Nørre Snede

Aktivitetsrådet Bavnehøj

Den kristne danske familiejul

Mandag 15. november, kl. 14-16

Mogenstrup  Sognehus, Kirkeskovvej 6, Mogenstrup ved Næstved

Fladså Vest Seniorer

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 16. november, kl. 14-16

Sognehuset, Jernbanegade 16, Roslev.

Roslev-Rybjerg Menighedsråd

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 17. november, kl. 19

Skjern Kirkehus, Fredensgade 9, Skjern

Grundtvigsk Forum for Skjern-Tarm og omegn

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 23. november, kl. 13-15

Filips Kirkes Tirsdags Café,

Kastrupvej 57, 2300  København S

Filips Kirke

Den kristne, danske familiejul

Tirsdag 30. november, kl. 19-21

AOF, Høje Gladsaxe 71, Søborg

AOF Gentofte • Gladsaxe • Lyngby-Taarbæk

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 2. december, kl. 14-16

Sct. Bendts Sognegård, Klostervænget 2A, Ringsted 

Ringsted Sogn, Menighedsrådet

Den kristne, danske familiejul

Fredag 3. december, kl. 17-21

Hotel Aarup Kro

Bøffer, banditter og et godt glas rom

Mandag 6. december, kl. 16-17

Hammerum Hallen, Palle Fløes Vej 28, Hammerum 

Hammerum Motion og Kultur

Bliv klogere på de danske højtider

Mandag 6. december, kl. 19.30 

Ringe Bibliotek, Algade 40, Ringe

Folkeuniversitetet

Den kristne danske familiejul

Coronaaflyst

Tirsdag 14. december, kl. 19-21

Knudepunktet, Kærhøjparken 19, Vejen

Slægtsforsking Kongeaaen

Deporteret til Sprogø og Livø

Coronaaflyst

Fredag 17. december kl. 13

Fælledgården Plejecenter, Drejøgade 3, København Ø

Fælledgården Plejecenter

Den kristne, danske familiejul

Foredrag 2022

Dato og tidspunkt

Sted

Arrangør

Tema

Coronaaflyst

Mandag 10. januar, kl. 19.15

Festsalen, Lokalcenter Fuglebakken, Morten Eskesens Vej 2, Aarhus V

Slægthistorisk Forening Århus

Danske kriminalsager fraa 1800-tallet. 

Gravrøvere, fattigbander og tyveriet af guldhornene

Coronaaflyst

Tirsdag 18.  januar, kl. 14-16

Stenhus Aktiviitetscenter, Stenhusbakken 1, Holbæk

Ældre Sagen Holbæk-Jernløse

Min farmor og de andre faldne kvinder

Coronaaflyst

Onsdag 19. januar, kl. 10-12

Slaqelse Centralbibliotek, mødesalen

Stenstuegade 3, Slagelse

Senior-Universitetet

AOF Sydvest Sjælland

Syremordet og skibssabotagen. Illegal kommunistisk virksomhed i mellemkrigstiden 

Torsdag 20. januar, kl. 19-21

Sædden Kirke, Fyrvej 30, Sædden, Esbjerg V

Aktive Kvinder Esbjerg 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Coronaaflyst

Fredag 21. januar, kl. 17 

Hotel Aarup Kro,

Bredgade 10

5560  Aarup

Bestil billet på tlf. 6443 1013

Slyngler, sjusser

og stegt flæsk 

Tirsdag 25. januar, kl. 14-16

Espergærde Bibliotek, Kløvermarken 12, Espergærde

Helsingør Seniorhøjskole

Deporteret til Sprogø og Livø

Coronaaflyst

Onsdag 2. februar, kl. 14-16

Nørre Aaby Seniorskole

Sognehuset, Kirkevej 45 A, Nr. Aaby

Deporteret til Sprogø og Livø

Covid-19 aflyst

Torsdag 3. februar kl. 14

Lysalléen 181, Trekroner, Roskilde 

Kulturkilden i Roskilde

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 7. februar, kl. 14-16

Hodde-Tistrup Hallens mødelokale, Lærkevej 23, Tistrup

OK-Klubben Tistrup

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 8. februar, kl. 14.30-16.15

Gundsølillevej 6, Ågerup

Gundsølille og Omegns Seniorklub

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 9. februar, kl. 15-17

Arenaskolen, Gersager Allé 1, Greve

Ældre Sagen Greve

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 10. februar, kl. 14-16 

Rødding Aktivitetshus, Østergade  28, Rødding 

Ældre Sagen Rødding 

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 16. februar, kl. 14.30-16.30

Skovvangsvej 127, Aarhus N

OK-klubben Aarhus Nord

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 17. februar, kl. 14.30-16.30

Lysalléen 181, Trekroner, Roskilde 

Kulturkilden i Roskilde

Min farmor og de andre faldne kvinder

Søndag 20. februar, kl. 14-16

Plejehjemmet Lindegården, Lindegårdsvej 3, Herning

Senior-nettet 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 21. februar, kl. 14-16

FOA, Gormsvej 5, kld., Herning 

FOA Senior Herning 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 22. februar, kl. 14-16

Medborgerhuset Gubben,

Nørregade 11 B, Hundested

Ældre Sagen Hundested

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 22. februar, kl. 19.30-21.30

Asnæs Bibliotek og Kulturhus, Centervejen 91, Asnæs

Dragsholm Lokalhistoriske Forening 

Banditter i Habitter 

Torsdag 24. februar, kl. 10-12

Nordalshallen, Stadionvej 1, Nordborg

FOF Nordals Seniorhøjskole

Min farmor og de andre faldne kvinder

Lørdag 26. februar, kl. 14-16

Højbjerg 


Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 2. marts  kl. 13

Hotel Aarup Kro, 

Bredgade  10 

5560  Aarup 

Bestil billet på tlf. 6443 1013 

Tapas og foredraget Min farmor og de andre faldne kvinder 

Tirsdag 8. marts, kl. 13.30-15.30

Dansk Metal 

Holmegårdsvej 2, Ringkøbing

HK Seniorklub Ringkøbing-Skjern

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 11. marts, kl. 14-16

Johannes Døbers Kirke,

Trekronergade 12, Valby

Menighedsplejen 

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 15. marts, kl. 19-21

Ebeltoft Park Hotel, Vibæk Strandvej 4, Ebeltoft

Ældre Sagen Ebeltoft

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 16. marts, kl. 19-21

Galten Bibliotek, Torvet 7, Galten

Galten Bibliotek

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 22. marts, kl. 18

Tjæreby Forsamlingshus, Næstved Landevej 220, Tjæreby, Skælskør

Tjæreby Forsamlingshus, Aktivitetsudvalget 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 24. marts, kl. 19-21

VIA University College, Campus Horsens, Banegårdsgade 2, Horsens.

Horsensegnens Slægtsforskere/FUHH

Deporteret til Sprogø og Livø

Søndag 27. marts, kl. 14-16

Frisenborgparken, Ikast

Søndagscaféen

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 29. marts, kl. 19

Hvirring Præstegård, Hvirringvej 66, Flemming 

Hvirring-Hornborg Sogne

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 30. marts, kl. 19.-21.30

Haslev Bibliotek, kældren. Jernbanegade 62, Haslev. Adgang via Rådhusstien

Danske Slægtsforskere Faxe

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 4. april, kl. 13

FOA, Stenhusvej 35, Holbæk

FOA's Seniorer Holbæk

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 5. april, kl. 19-21

Knudepunktet, Kærhøjparken 19, Vejen

Slægtsforskning Kongeaaen

Depoprteret til Sprogø og Livø

Onsdag 6. april, kl. 12.30-14

UCN Hjørring, Skolevangen 45, Hjørring

UCN Hjørring

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 12. april, kl. 14-16

Solrød Strandkirke, Mosevej 1,

Solrød Strand

Solrød Menighedsråd

Banditter i habitter

Onsdag 13. april, kl. 17..30 

Hotel Aarup Kro

Bredgade 10

5560  Aarup 

Bestil billet

på tlf. 6443 1013

Tapas og foredraget Min farmor og de andre faldne kvinder 

Onsdag 20. april, kl. 14-16

Medborgerhuset, Bindslevs Plads 5, Silkeborg 

Ældre Sagen Silkeborg 

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 21. april, kl. 10.30-12

HK Hovedstaden,

Svend Aukens Plads 11,

2300  København S 

HK Stats Pensionist- og Efterlønsklub 

Min farmor og de andre faldne kvinder 

Torsdag 21. april, kl. 13.30-15.30

FOA Sydsjælland, Bataljonsvej 3, Næstved

Seniorklubben FOA Nord

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 10. maj, kl. 13-15

Banegårdspladsen 7, Ballerup

Ældre Sagen Ballerup 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 17. maj, kl. 14-16

FOA Vendsyssel, Mellemgade 12, Hjørring 

FOA Senior Hjørring

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 8. juni, kl. 13.45

Røde Kors, Algade 16, Haarby

Røde Kors Haarby 

Min famor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 14. juni 

Ikke til dsiposition









Efteråret 2022













Lørdag 20. august - aften

Helnæs Forsamlingshus



Fredag 9. september, kl. 17.30

Hotel Aarup Kro, 

Bredgade 10, Aarup

Bestil billet på 6443 1013

Slyngler, sjusser og stegt flæsk


Mandag 12. september, kl. 19.15-21.15

Festsalen, Folkehuset Fuglebakken, Morten Eskesens Vej 2, 8210 Aarhus V

Slægtshistorisk Forening Aarhus

Kriminalsager fra 1800-tallet 

Gravrøvere, fattigbander og tyveriet af guldhornene

Onsdag 14. september, kl. 19-21.30

Nitivej 8, Frederiksberg

Slægtshistorisk Forening for Storkøbenhavn 

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag aften  16.. september

Fuglekildevej 85, Verninge

Verninge Forsamlingshus

Spisning og foredrag

Onsdag 21. september, kl. 10-11.30

Trige Sognegård, Lergravvej 2A, Trige 

Trige Kirkes Højskoleforening

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 23. september, kl. 17.30

Hotel Aarup Kro,

Bredgade 10, Aarup 

Reserveret 

Slyngler, sjusser og stegt flæsk

Mandag 26. september, kl. 19-21

Højbjerg Bibliotek, Oddervej 74, Højbjerg

Højbjerg Bibliotek

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 28. september, kl. 17.30-21.00

Ferritslev Fritidshus, Ørbækvej 916A, Ferritslev 

Ferritslev Fritidshus 

Bøffer, banditter og et godt glas rom

Fredag 30. september, kl. 9.30-11.30

Biersted Aktivitetscenter, Stationsvej 51, Biersted, Aabybro

Aabybro Seniordaghøjskole v/AOF

Deporteret til Sprogø og Livø

Todsdag 13, oktober, kl. 14-16

Strøby Præstegård, Præstegården 1, 4671  Strøby

Strøby Kirke

Banditter i Habitter

Onsdag 26. oktober, kl. 14-16

Sognehuset, Kirkevej 45 A, Nr. Aaby

Nr. Aaby Seniorskole

Deporteret til Sprogø og Livø

Mandag 31. oktober, kl. 14-16


Ældre Sagen Helsingør

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 3. november, kl. 14-16

Brohuset, Vejlebrovej 45, Ishøj

Ældre Sagen Ishøj

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 16. november, kl. 14-16

Mødestedet, Nygade 29, Grindsted

Danske Seniorer Grindsted

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 17. november, kl. 13.45-15.45 

Dansk Metal, A.D. Jørgensensvej 2, Haderslev

HK Seniorer Haderslev

Den kristne, danske familiejul

Mandag 21. november, kl. 19.39

Haastrup Forsamlingshus,

Bygaden 16, Haastrup 

Haastrup Foredragsforening 

Den kristne, danske familiejul

Søndag 27. november, kl. 14-16 

Aktivitetscentret Fredenshjem, Fredensvej 3, Brørup

Ældre Sagen Brørup 

Deporteret til Sprogø og Livø

Mandag 28. november, kl. 14-16

Rotaryhuset, Odinsgade 14 A, Randers C

Ældre Sagen Randers

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag den 30. november, kl. 14.30

BHJ-Salen, Ahlmannsparken, Ahlefeldsvej 4, Gråsten

Ældre Sagen Gråsten (Foreningsforedrag) 

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 2. december, kl. 9-11.15

Brandbjerg Højskole, Brandbjergvej 12, 7300  Jelling

Brandbjerg Højskole

Den kristne, danske familiejul

Fredag 9. december, kl. 14.30-16.30 

Konfirmandstuen ved Dreslette Præstegård, Nørrelundsvej 4, Dreslette

Fredagsklubben

Den kristne, danske familiejul 

Tirsdag 13. december, kl. 14-16

Hermosagården, Bygaden 82, Brøndby Strand

Ældre Sagen Brøndby

Den kristne danske familiejul













Foredrag 2023

Dato og tidspunkt

Sted

Arrangør

Tema

Onsdag 9. februar, kl.. 14-16


Ældre Sagen Haslev

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 28. februar, kl. 19.30

Vindinge Skole, Vindingevej 221 A, Vindinge v. Roskilde

Vindinge KulturCenter, VKC

Bliv klogere på de danske højtider

Tirsdag 2. maj, kl. 13.30-15.30

HEP-huset, Carlsbergvej 4, Stenløse

Ældre Sagen Stenløse

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 28. november, kl. 14.30-16.30

Gundsø Omsorgscenter,

Gundsølillevej 6,  Ågerup,  Roskilde

Ågerup og Omegns Seniorklub

Den kristne, danske familiejul

Foredrag 2023