Dato og tidspunkt | Sted | Arrangør | Tema |
Coronaaflyst Fredag 15. januar, kl. 14-16 | Haslev Bibliotek, Jernbanegade 62, Haslev | Ældre Sagen Haslev | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaflyst Onsdag 20. januar, kl. 10-12 | Slagelse Centralbibliotek, Mødesalen Stenstuegade 3, Slagelse | AOF Sydvest Sjælland | Syremordet og skibssabotagen. Illegal kommunistisk virksomhed i mellemkrigstiden |
Coronaaflyst Onsdag 20. januar, kl. 19-21 | Sædden Kirke, Fyrvej 30, Sædden, Esbjerg V | Aktive Kvinder Esbjerg | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaflyst Torsdag 21. januar, kl. 14-16 | Hundested | Ældre Sagen | Deporteret |
Coronaflyst Søndag 24. januar, kl, 14-16 | Hjedding Kro, Storegade 19, Ølgod | Ældre Sagen Ølgod | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Tirsdag 26. januar kl. 14-16 | Carlsbergvej 4, Stenløse | Ældre Sagen Stenløse | Fynske mordere og kæltringer |
Coronaflyst Mandag 1. februar, kl. 9.45-12.15 | AOF Hvidovre, Hvidovrevej 438 1, Hvidovre | Seniorhøjskolen/AOF Hvidovre | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Tirsdag 2. februar, kl. 14.30-16.30 | Kulturcentret, Poppel Allé 12, Taastrup | OK-Klubben Taastrup | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Torsdag 4. februar, kl. 14-16 | Rødding Aktivitetshus, Østergade 28, Rødding | Ældre Sagen Rødding | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Tirsdag 9. februar, kl. 13.30-16.30 | Gundsølillevej 6, Ågerup | Gundsølille og Omegns Seniorklub | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Torsdag 11. februar, kl. 13.30 | Egegården Egegårdsvej 3B, Espergærde | OK Klubben Helsingør Nord & Syd | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Tirsdag 16. februar, kl. 14-16 | Årslevs forsamlings - og kulturhus Bystævnet 13, Årslev | OK Klubben Årslev | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Torsdag 18. februar, kl. 9.30 | Loen i Rødovregård, Kirkesvinget 1, Rødovre | Ældre Sagen Rødovre | Olsen Bandens Overmænd |
Coronaaflyst Tirsdag 2. marts, kl. 14-16 | Hermossagård, Bygaden 82, Brøndby | Ældre Sagen Brøndby | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Mandag 8. marts, kl. 19.30-21.30 | Café 13, Kisumparken 2, Brøndby Strand | Café 13 og AOF | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Onsdag 10. marts, kl. 15-17 | Arenaskolen Gersagers Allé 1, Greve | Ældre Sagen Greve | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Torsdag 11. marts, kl. 14-16 | GAIA, Lene Bredahls Gade 10, Randers | HK Seniorer Randers | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Mandag 22. marts, kl. 12.30-14 | UCN Hjørring, Foredragssalen, Skolevangen 45, Hjørring | UCN Hjørring | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Tirsdag 23. marts, kl. 10.30 | Klosterkirken/Klostergården, Havneallé 12, A, Horsens | Højskoleformiddage v. FOF Sydøstjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Onsdag 24. marts, kl. 10.30 | Sønderbro Sognehus, Bygholm Parkvej 1, Horsens | Højskoleformiddage v. FOF Sydøstjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Corona aflyst Onsdag 24. marts, kl. 19.30 | Konfirmandstuen, Østergade 102, Allested | Allested Kirke, Menighedsrådet | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Torsdag 25. marts, kl. 10.30 | Vor Frelsers Kirke, Kippervig 2, Horsens | Højskoleformiddage v. FOF Sydøstjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst | Fredericia Bibliotek, Prinsessegade 27, 3. sal, Fredericia | Frederica Debatforum | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Mandag 12. april, kl. 15-16.45 | Glostrup Bibliotek, Kildevældets Alle 5, Glostrup | Hyggekluppen v. FOF Københavns Omegn | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Tirsdag 13. april, kl. 19 | Knudepunktet, Kærhøjparken 19, Vejen | Slægtsforskning Kongeaa | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Mandag 19. april, 19-20.30 | Cafémødelokalet, Magion Biblioteket, Tinghusgade 15, Grindsted | Billundbibliotekerne | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Fredag 23. april, kl. 9.30-11.30 | Aktivitetscenteret, Stationsvej 51, Biersted, Aabybro | AOF Seniordaghøjskolen Aabybro | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Tirsdag 27. april, kl. 13 | Fagforeningshuset, Jægervej 12, Skive | HK Seniorklub Skive | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Mandag 3. maj, kl. 13-15 | FOA Vestsjælland, Stenhusvej 35, Holbæk | FOA Seniorer Holbæk | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Torsdag 6. maj, kl 14-16 | ”Kometen” (Medborgersalen), Hvidovrevej 280 Hvidovre | Ældre Sagen Hvidovre | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaflyst Mandag 10. maj, kl. 14-16 | FOA, Gormsvej 5, kælderen, Herning | FOA's Seniorklub Herning | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Tirsdag 11. maj, kl. 14-16 | Solrød Strandkirke, Mosevej 1, Solrød Strand | Solrød Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Mandag 17. maj, kl. 14-16 | Espergærde Bibliotek, Kløvermarken 12, Espergærde | Ældre Sagen Helsingør | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Coronaaflyst Torsdag 20. maj, kl. 14-16 | Haslev Bibliotek, Jernbangegade 62, Haslev | Ældre Sagen Haslev | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Dato og tidspunkt | Sted | Arrangør | Tema |
Udsat Mandag 30. august, kl. 14-16 | Medborgerhuset Gubben, Nørregade 11 B, Hundested | Ældresagen Hundested | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 31. august, kl. 14-16 | Solrød Strandkirke, Mosevej 1, Solrød Strand | Solrød Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Søndag 5. september, kl. 14-16 | Kernehuset Bellis, Sygehusvej 7, st. tv., Skanderborg | Ældre Sagen Skanderborg | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 14. september, kl. 13-15 | Fagoreningshuset, Jægervej 12, Skive | Hk Seniorklub Skive | Deporteret til Sprogø og Livø |
Onsdag 15. september, kl. 13.30-16 | FOA Fag og Arbejde, Ådalsparken 2, Frederikssund | FOA Seniorer Frederikssund | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 16. september, kl. 19.30 | Ensted Sogns Forsamlingshus, Dybkærvej 1, Stubbæk, Aabenraa | Ensted Foredragsforening | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 21. september, kl. 14-16 | Hermossagård, Bygaden 82, Brøndby | Ældre Sagen Brøndby | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 23. september, kl. 13.30 | Egegården Egegårdsvej 3B, Espergærde | OK Klubben Helsingør Nord & Syd | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 27. september, kl. 9.45-12.15 | AOF Hvidovre, Hvidovrevej 438 1, Hvidovre | Seniorhøjskolen/AOF Hvidovre | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 30. september, kl. 18.30-20.30 | Fredericia Bibliotek, Prinsessegade 27, 3. sal, Fredericia | Fredericia Debatfourm | Deporteret til Sprogø og Livø |
Mandag 4. oktober, kl. 19-20.30 | Cafémødelokalet, Magion Biblioteket, Tinghusgade 15, Grindsted | Billundbibliotekerne | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 6. oktober, kl. 14-16 | Kulturhus Syd, Hovmarken 7, Helsingør | Ældre Sagen Helsingør | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 7. oktober, kl. 14-16 | HK-Huset, Vestervangsvej 6, Viborg | HK-Seniorklubben Viborg via Foreningsforedrag, FOF Aarhus | Storsvindlere, mordere og forbryderbander i Danmark 1900-1960 |
Mandag 11. oktober, kl. 15.-16.45 | Glostrup Bibliotek, Kildevældets Allé 5, Glostrup | Hyggeklubben v. FOF Københavns Omegne | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 12. oktober, kl. 18.30 | Hotel Aarup Kro | Sct. Georgs Gildet Aarup | Den kristne, danske familiejul |
Onsdag 13. oktober, kl. 14 | Skærbækcentret, Storegade 46, Skærbæk | Ældre Sagen Løgumkloster - Bredebro - Skærbæk | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 14. oktober, kl. 14-16 | ”Kometen” (Medborgersalen), Hvidovrevej 280 Hvidovre | Ældre Sagen Hvidovre | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Søndag 24. oktober, kl. 14-16 | Hjedding Kro, Storegade 19, Ølgod | Ældre Sagen Ølgod | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 26. oktober, kl. 14.30-16.30 | Kulturcenteret, Poppel Allé 12, Høje Taastrup | OK-Klubben Høje Taastrup | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 27. oktober, kl. 19-21 | Østre Skole, Kronborgvej 26, Thisted | Danske Slægtsforskere Thisted/Folkeuniversitetet Thisted | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 29. oktober, kl. 17 | Hotel Aarup Kro | Udsolgt | Bøffer, banditter og et godt glas rom |
Tirsdag 2. november , kl. 10.30-13 | Klosterkirken , Havneallé 12A, Horsens | Højskoleformiddage, FOF Sydøstjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 3. november, kl. 10.30-13 | Sønderbro Sognehus, Bygholm Parkvej 1, Horsens | Højskoleformiddage. FOF Sydøstjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 3. november, kl. 19-21 | Konfirmandstuen, Østergade 102, Allested | Allested Menighedsråd | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 4. november, kl. 10.30-13 | Vor Frelsers Kirke, Kippervig 2, Horsens | Højskoleformiddage. FOF Sydøstjylland | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 10. november, kl. 14 | FOA, Japanvej 2, Slagelse | Seniorklubben Foa Slagelse | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Torsdag 11. november, kl. 9.30-11.30 | Loen i Rødovregård, Kirkesvinget 1, Rødovre | Ældre Sagen Rødovre | Olsen Bandens Overmænd |
Torsdag 11. november, kl. 19-21 | AL-Huset, Skolegade 5, Kjellerup | Ældre Sagen Kjellerup | Deporteret til Sprogø og Livø |
Fredag 12. november, kl. 17- | Hotel Aarup Kro | Udsolgt | Bøffer, banditter og et godt glas rom |
Søndag 14. november, kl. 14-16 | Aktivitetscenter Bavnehøj, Bavnehøj 19, Nørre Snede | Aktivitetsrådet Bavnehøj | Den kristne danske familiejul |
Mandag 15. november, kl. 14-16 | Mogenstrup Sognehus, Kirkeskovvej 6, Mogenstrup ved Næstved | Fladså Vest Seniorer | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 16. november, kl. 14-16 | Sognehuset, Jernbanegade 16, Roslev. | Roslev-Rybjerg Menighedsråd | Min farmor og de andre faldne kvinder |
Onsdag 17. november, kl. 19 | Skjern Kirkehus, Fredensgade 9, Skjern | Grundtvigsk Forum for Skjern-Tarm og omegn | Deporteret til Sprogø og Livø |
Tirsdag 23. november, kl. 13-15 | Filips Kirkes Tirsdags Café, Kastrupvej 57, 2300 København S | Filips Kirke | Den kristne, danske familiejul |
Tirsdag 30. november, kl. 19-21 | AOF, Høje Gladsaxe 71, Søborg | AOF Gentofte • Gladsaxe • Lyngby-Taarbæk | Deporteret til Sprogø og Livø |
Torsdag 2. december, kl. 14-16 | Sct. Bendts Sognegård, Klostervænget 2A, Ringsted | Ringsted Sogn, Menighedsrådet | Den kristne, danske familiejul |
Fredag 3. december, kl. 17-21 | Hotel Aarup Kro | Bøffer, banditter og et godt glas rom | |
Mandag 6. december, kl. 16-17 | Hammerum Hallen, Palle Fløes Vej 28, Hammerum | Hammerum Motion og Kultur | Bliv klogere på de danske højtider |
Mandag 6. december, kl. 19.30 | Ringe Bibliotek, Algade 40, Ringe | Folkeuniversitetet | Den kristne danske familiejul |
Coronaaflyst Tirsdag 14. december, kl. 19-21 | Knudepunktet, Kærhøjparken 19, Vejen | Slægtsforsking Kongeaaen | Deporteret til Sprogø og Livø |
Coronaaflyst Fredag 17. december kl. 13 | Fælledgården Plejecenter, Drejøgade 3, København Ø | Fælledgården Plejecenter | Den kristne, danske familiejul |