Foredrag forår 2022

Afholdte foredrag forår 2022

Dato og tidspunkt

Sted

Arrangør

Tema

Coronaaflyst

Mandag 10. januar, kl. 19.15

Festsalen, Lokalcenter Fuglebakken, Morten Eskesens Vej 2, Aarhus V

Slægthistorisk Forening Århus

Danske kriminalsager fraa 1800-tallet. 

Gravrøvere, fattigbander og tyveriet af guldhornene

Coronaaflyst

Tirsdag 18.  januar, kl. 14-16

Stenhus Aktiviitetscenter, Stenhusbakken 1, Holbæk

Ældre Sagen Holbæk-Jernløse

Min farmor og de andre faldne kvinder

Coronaaflyst

Onsdag 19. januar, kl. 10-12

Slaqelse Centralbibliotek, mødesalen

Stenstuegade 3, Slagelse

Senior-Universitetet

AOF Sydvest Sjælland

Syremordet og skibssabotagen. Illegal kommunistisk virksomhed i mellemkrigstiden 

Torsdag 20. januar, kl. 19-21

Sædden Kirke, Fyrvej 30, Sædden, Esbjerg V

Aktive Kvinder Esbjerg 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Coronaaflyst

Fredag 21. januar, kl. 17 

Hotel Aarup Kro,

Bredgade 10

5560  Aarup

Bestil billet på tlf. 6443 1013

Slyngler, sjusser

og stegt flæsk 

Tirsdag 25. januar, kl. 14-16

Espergærde Bibliotek, Kløvermarken 12, Espergærde

Helsingør Seniorhøjskole

Deporteret til Sprogø og Livø

Coronaaflyst

Onsdag 2. februar, kl. 14-16

Nørre Aaby Seniorskole

Sognehuset, Kirkevej 45 A, Nr. Aaby

Deporteret til Sprogø og Livø

Covid-19 aflyst

Torsdag 3. februar kl. 14

Lysalléen 181, Trekroner, Roskilde 

Kulturkilden i Roskilde

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 7. februar, kl. 14-16

Hodde-Tistrup Hallens mødelokale, Lærkevej 23, Tistrup

OK-Klubben Tistrup

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 8. februar, kl. 14.30-16.15

Gundsølillevej 6, Ågerup

Gundsølille og Omegns Seniorklub

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 9. februar, kl. 15-17

Arenaskolen, Gersager Allé 1, Greve

Ældre Sagen Greve

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 10. februar, kl. 14-16 

Rødding Aktivitetshus, Østergade  28, Rødding 

Ældre Sagen Rødding 

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 16. februar, kl. 14.30-16.30

Skovvangsvej 127, Aarhus N

OK-klubben Aarhus Nord

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 17. februar, kl. 14.30-16.30

Lysalléen 181, Trekroner, Roskilde 

Kulturkilden i Roskilde

Min farmor og de andre faldne kvinder

Søndag 20. februar, kl. 14-16

Plejehjemmet Lindegården, Lindegårdsvej 3, Herning

Senior-nettet 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 21. februar, kl. 14-16

FOA, Gormsvej 5, kld., Herning 

FOA Senior Herning 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 22. februar, kl. 14-16

Medborgerhuset Gubben,

Nørregade 11 B, Hundested

Ældre Sagen Hundested

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 22. februar, kl. 19.30-21.30

Asnæs Bibliotek og Kulturhus, Centervejen 91, Asnæs

Dragsholm Lokalhistoriske Forening 

Banditter i Habitter 

Torsdag 24. februar, kl. 10-12

Nordalshallen, Stadionvej 1, Nordborg

FOF Nordals Seniorhøjskole

Min farmor og de andre faldne kvinder

Lørdag 26. februar, kl. 14-16

Højbjerg 


Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 2. marts  kl. 13

Hotel Aarup Kro, 

Bredgade  10 

5560  Aarup 

Bestil billet på tlf. 6443 1013 

Tapas og foredraget Min farmor og de andre faldne kvinder 

Tirsdag 8. marts, kl. 13.30-15.30

Dansk Metal 

Holmegårdsvej 2, Ringkøbing

HK Seniorklub Ringkøbing-Skjern

Deporteret til Sprogø og Livø

Fredag 11. marts, kl. 14-16

Johannes Døbers Kirke,

Trekronergade 12, Valby

Menighedsplejen 

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 15. marts, kl. 19-21

Ebeltoft Park Hotel, Vibæk Strandvej 4, Ebeltoft

Ældre Sagen Ebeltoft

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 16. marts, kl. 19-21

Galten Bibliotek, Torvet 7, Galten

Galten Bibliotek

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 22. marts, kl. 18

Tjæreby Forsamlingshus, Næstved Landevej 220, Tjæreby, Skælskør

Tjæreby Forsamlingshus, Aktivitetsudvalget 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Torsdag 24. marts, kl. 19-21

VIA University College, Campus Horsens, Banegårdsgade 2, Horsens.

Horsensegnens Slægtsforskere/FUHH

Deporteret til Sprogø og Livø

Søndag 27. marts, kl. 14-16

Frisenborgparken, Ikast

Søndagscaféen

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 29. marts, kl. 19

Hvirring Præstegård, Hvirringvej 66, Flemming 

Hvirring-Hornborg Sogne

Deporteret til Sprogø og Livø

Onsdag 30. marts, kl. 19.-21.30

Haslev Bibliotek, kældren. Jernbanegade 62, Haslev. Adgang via Rådhusstien

Danske Slægtsforskere Faxe

Min farmor og de andre faldne kvinder

Mandag 4. april, kl. 13

FOA, Stenhusvej 35, Holbæk

FOA's Seniorer Holbæk

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 5. april, kl. 19-21

Knudepunktet, Kærhøjparken 19, Vejen

Slægtsforskning Kongeaaen

Depoprteret til Sprogø og Livø

Onsdag 6. april, kl. 12.30-14

UCN Hjørring, Skolevangen 45, Hjørring

UCN Hjørring

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 12. april, kl. 14-16

Solrød Strandkirke, Mosevej 1,

Solrød Strand

Solrød Menighedsråd

Banditter i habitter

Onsdag 13. april, kl. 17..30 

Hotel Aarup Kro

Bredgade 10

5560  Aarup 

Bestil billet

på tlf. 6443 1013

Tapas og foredraget Min farmor og de andre faldne kvinder 

Onsdag 20. april, kl. 14-16

Medborgerhuset, Bindslevs Plads 5, Silkeborg 

Ældre Sagen Silkeborg 

Deporteret til Sprogø og Livø

Torsdag 21. april, kl. 10.30-12

HK Hovedstaden,

Svend Aukens Plads 11,

2300  København S 

HK Stats Pensionist- og Efterlønsklub 

Min farmor og de andre faldne kvinder 

Torsdag 21. april, kl. 13.30-15.30

FOA Sydsjælland, Bataljonsvej 3, Næstved

Seniorklubben FOA Nord

Deporteret til Sprogø og Livø

Tirsdag 10. maj, kl. 13-15

Banegårdspladsen 7, Ballerup

Ældre Sagen Ballerup 

Min farmor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 17. maj, kl. 14-16

FOA Vendsyssel, Mellemgade 12, Hjørring 

FOA Senior Hjørring

Min farmor og de andre faldne kvinder

Onsdag 8. juni, kl. 13.45

Røde Kors, Algade 16, Haarby

Røde Kors Haarby 

Min famor og de andre faldne kvinder

Tirsdag 14. juni 

Ikke til dsiposition